Blog

Zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi

Policzki znajdują się zaraz pod najważniejszą częścią naszej twarzy – oczami. Każdy z nas ma nieco inne policzki – jedni nieco większe, inni nieco mniejsze. Choć szczupłe policzki rzadko są źródłem niezadowolenia, to pełne policzki prowadzą do braku satysfakcji znacznie częściej. Bardzo duże policzki nadają naszej twarzy pyzowaty, pucołowaty wygląd. Nierzadko próbujemy je zmniejszyć domowymi metodami – czy to przez masaże, czy to przez specjalne kremy. Niestety, nierzadko nie przynosi to żadnego skutku. Mimo tego, że regularnie masujemy nasze policzki, pozostają one duże, a my jesteśmy niezadowolone z wyglądu naszej twarzy. Czy medycyna estetyczna oferuje jakieś rozwiązanie tej kwestii? Czy zabiegi na policzkach są bezpieczne? Co powinnam wiedzieć, przed poddaniem się zabiegowi zmniejszenia policzków? Czy zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi daje efekty?

Jestem szczupła, a mam duże policzki

Wiele z nas odchudza się licząc, że utrata tkanki tłuszczowej doprowadzi do zmniejszenia naszych policzków. Niemniej jednak, choć zrzucenie zbędnych paru kilo jest pomocne, nierzadko nie osiągamy pożądanego efektu kosmetycznego. Dlaczego tak się dzieje? Choć faktycznie, na naszej twarzy gromadzi się nadmiar tłuszczu, wynikający z niezdrowej diety czy też niedostatecznej aktywności fizycznej, to niemałą rolę odgrywają inne czynniki. Do innych przyczyn dużych policzków należą:

  • mięśnie twarzowe – związany z predyspozycjami genetycznymi,
  • struktura kości twarzy.

Należy również zaznaczyć, że powiększenie się twarzy może wynikać z chorób ogólnoustrojowych lub przyjmowania leków. Leki z grupy glikokortykosteroidów mogą prowadzić do powstania pełnej, księżycowatej twarzy.

zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi

Czy z wiekiem moje policzki staną się mniejsze?

Mitów na temat naszych policzków jest dość niewiele. Chyba najczęstszym mitem jest ten, jakoby wiek „wyciągał” nasze policzki i wyszczuplał twarz. Niestety, badania wskazują, że z dużą dozą pewności jest wręcz na odwrót. W badaniach nie wykazano, jakoby postępujący wiek prowadził do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w naszych policzkach. Okazuje się nawet, że tendencja jest odwrotna. Jednym z najważniejszych czynników tego, jak duże są nasze policzki, jest masa naszego ciała.

Buccal Fat Removal

Jest to zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi. Zabieg ten wymaga zazwyczaj kilku konsultacji. Podczas nich wykonywane są trójwymiarowe zdjęcia twarzy, a także ustalany jest nowy kształt policzków. Pacjentka ma więc znaczny wpływ na ich ostateczny kształt. Buccal fat removal pozwala nie tylko na zmniejszenie policzków, ale także pewne konturowanie twarzy. Operacja polega na usunięciu bądź zmniejszeniu tłuszczowych poduszek, zwanych poduszkami Bichata. Chirurg wewnątrz jamy ustnej wykonuje niewielkie nacięcia na wysokości zębów trzonowych. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej skuteczna droga dostępu do omawianych poduszek. Następnie poduszki Bichata są redukowane do wymaganego kształtu i z powrotem zaszywane wchłanialnymi nićmi chirurgicznymi. Pacjentka po operacji nie wymaga pobytu w klinice. Niemniej jednak przez kilka dni w okolicy policzków może występować obrzęk i lekkie zasinienie. Dzięki buccal fat removal uzyskujemy wysmuklenie twarzy. Ponadto widoczne stają się także nasze kości policzkowe. Sporą zaletą tego zabiegu jest brak widocznej blizny pooperacyjnej.

Liposukcja policzków

Zmniejszenie policzków tą metodą polega na odessaniu z nich tłuszczu. Podobnie jak w przypadku buccal fat removal w czasie zabiegu chirurg wykonuje nacięcia wewnątrz jamy ustnej. Chirurg usuwa nadmierną tkankę tłuszczową, a następnie zakłada odpowiednie, samorozpuszczalne szwy. Cały zabieg trwa około 60 minut. Dzięki operacji uzyskujemy mniejsze i ładniej zarysowane policzki. Należy jednak zaznaczyć, że liposukcja nie zawsze dobrze spełnia swoją funkcję i czasami trzeba zdecydować się na usunięcie poduszek Bichata.

zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi

Laserowa liposukcja policzków

W tym zabiegu tkanka tłuszczowa zostaje poddana działaniu promieni laserowych, które ją podgrzewają, a w rezultacie „rozpuszczają”. Podgrzanie uzyskuje się dzięki wprowadzeniu odpowiednich kaniul poprzez wykonane wcześniej nacięcia. Choć może wydawać się to niebezpieczne, to jest to metoda powszechnie uznana i stosowana. Tkanka tłuszczowa zostaje następnie odessana z okolic policzków za pomocą cienkiej kaniuli i pompy ssącej. Pozostała część płynu jest wydalona na zewnątrz wraz z naturalnym procesem gojenia się. Minusem tego zabiegu jest fakt, pacjentka nie ma dużej kontroli nad ostatecznym kształtem policzków. Jak widać, zmniejszenie policzków technikami chirurgicznymi jest możliwe do wykonania na kilka sposobów i całkowicie bezpieczne.